V Náměšti bude jediný a nejmodernější simulátor systému H-1 v Evropě
20.04.2023
Instalace leteckých simulátorů pro vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom se dostává v Závodu H-1 státního podniku LOM PRAHA v areálu 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou do finální fáze. Podnik by tak měl dodržet plánovaný start ostrého provozu, který je naplánován na 1. července tohoto roku. V těchto dnech probíhá finální instalace prvního simulátoru pro bojové stroje Viper a poté bude dodáno zařízení a dokončena instalace virtuálního cvičiště pro víceúčelové stroje Venom. Tento týden si celý objekt Simulačního centra H-1 prohlédl ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva v doprovodu velitele 22. základny brigádního generála Rudolfa Straky, ředitele Závodu H-1 Milana Obra a vedoucího simulačního centra Petra Valehracha. Podle dohody s Armádou České republiky bude simulátor poskytovat až 3 000 provozních hodin za rok. Simulační centrum H-1 v Náměšti nad Oslavou má kapacitu 34 osob. Vedle dvou hal pro FTD (Flight Training Device) vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom jsou součástí simulačního centra také učebny pro počítačový výcvik CBT (Computer Based Training) a pracoviště pro plánování operací a vyhodnocování letové činnosti.
Jak uvedl na tomto setkání ředitel Závodu H-1 Milan Obr, se stavbou budovy se začalo minulý rok v dubnu a ze stavebního hlediska byla hala dokončena již v prosinci, kdy ve stejné době nový objekt navštívili také zástupci americké vládní administrativy na Initial Site Survey. Poté proběhly potřebné úpravy pro vlastní instalaci simulátorů a obslužného pracoviště. Na začátku února pak byl nový objekt zkolaudován. „Budovu bych rozdělil na dvě části. V první části jsou dvě velké haly. V jedné hale bude simulátor pro Viper, ve druhé bude později Venom. Ve druhé části, která je menší, jsou například dvě učebny, kancelářské zázemí a dvě místnosti pro plánování misí,“ představil objekt H-1 ředitel Obr. Centrum je podle něj zabezpečeno a provozováno v neutajovaném režimu s tím, že kdyby vznikl požadavek na budoucí vyšší režim utajení, tak je vše připraveno. První dva roky po zahájení provozu bude veškerou činnost simulátorů zajišťovat americký partner a postupně tato schopnost přejde na státní podnik LOM PRAHA.
Samotná montáž simulátoru je náročný proces, který trvá několik měsíců, přesněji dva a půl měsíce a k tomu je potřeba připočíst zhruba 6 týdnů zkušebního provozu. Přesto by se měl ostrý start podle vedoucího simulačního centra Petra Valehracha stihnout v daném termínu, tedy od 1. července 2023. CZ DEFENCE zajímal samotný proces instalace a počet dílů, které bylo nutné ze dvou letadel C-17 americké armády vyložit. Těch je ale podle Petra Valehracha nepočítaně. „Celý tzv. dóm neboli kopule přišla ve čtyřech velkých bednách a zabírá více než dvě stě stupňů, takže jenom těchto dílů tam bylo víc než deset,“ upřesňuje vedoucí centra. Když naše redakce na konci roku 2022 navštívila budovu simulačního centra, byly zde pouze prázdné haly připraveny na instalaci simulačního zařízení. V současné době již v jedné hale stojí kopule a instalace simulátoru FTD (Flight Training Device) pro vrtulník Viper probíhá s největší přesností. Všechny panely kopule musely být přesně srovnány tak, aby byl překryv co nejdokonalejší. Tým amerických techniků musel vše perfektně smontovat, další tým pak měl na starosti dokonalé stmelení veškerých spojů a trenažer ještě čeká finální nátěr.
A opět nejde jen tak o ledajaký nátěr. Jde o několik základních vrstev barvy až do finálního nátěru. Jakákoliv i sebenepatrnější chyba by totiž ovlivnila kvalitu přenášeného obrazu simulace. Samotný trenažer je na velmi vysoké technické úrovni. „Jde o nejmodernější model simulátoru H-1. Ještě před tím, než byl k nám dodaný, došlo k mnoha modernizacím. Bude to skutečně špička a dá se říct, že jsme první a jediní v Evropě, kteří takový typ simulátoru budou mít,“ vyzdvihuje technickou úroveň simulátoru Petr Valehrach. Trenažer funguje tak, že se na projekční kopuli promítá obraz (generovaný image generátory) ze 6 špičkových projektorů. Uprostřed projekční plochy je pak umístěn kokpit, kde sedí piloti. Za piloty se nachází malá místnost, kde je instruktor, který celou misi řídí. Je potřeba doplnit, že kokpit simulátoru naprosto odpovídá skutečnosti, proto jsou potřeba simulátory dva. V bojovém simulátoru pro Viper budou sedět piloti za sebou, ve druhém trenažeru pro Venom pak pilotí sedí vedle sebe. Zajímalo nás, do jaké míry je simulace letu realistická, včetně otřesů a pohybů kabiny. „Simulátorů je několik druhů a tohle je v podstatě fixní simulátor, který není na žádné pohyblivé plošině. Ale ukotvení kokpitu a připevněné servo motory nasvědčují tomu, že nějaké vibrace tam budou, aby měl pilot simulovaný let co nejvěrnější. Kokpit je na vyvýšené plošině, což znamená, že piloti uvidí obraz před sebou, vedle sebe, za sebou a nad sebou. Budou v tom obrazu perfektně zanoření a věřím, že vjem bude skutečně takový, jako by letěli ve skutečném stroji,“ říká vedoucí simulačního centra Petr Valehrach.
Podle velitele 22. základny vrtulníkového letectva brig. gen. Rudolfa Straky je umístění a zprovoznění simulátoru H-1 v prostorách letecké základy v Náměšti velkým pozitivním milníkem. „Nebudu zastírat, že naší snahou od začátku bylo, aby simulátor byl na naší základně. Máme velké zkušenosti z jiných simulátorů. Trend dnešní doby je takový, že simulační technika nahrazuje část výcviků a je velice důležitým prvkem. Je to klíčové jak z hlediska bezpečnosti, tak i přípravy na taktické operace. Komfort, že budeme mít simulátor tzv. po ruce, je k nezaplacení,“ přiblížil generál Straka, podle kterého je simulační technika směr, kterým se ubírají všechny armády. A nejde jen o to, že snižuje hlukovou zátěž pro obyvatelstvo. „Důležité je, že na těchto simulačních technologiích, které jsou věrné praktickému používání techniky, si mohou piloti dopředu nastudovat situace a taktické mise, které by se jim třeba nedařilo prakticky cvičit v prostředí našeho vzdušného prostoru,“ říká velitel 22. základny vrtulníkového letectva.
Celý text: czdefence.cz
Zdroj: Závod H-1, LOM PRAHA
-
17.12.2024
Memorandum of Cooperation with Prison Service
-
20.11.2024
The agreement on mutual cooperation with the MoD of the Czech Republic
-
11.11.2024
Join the new initiative to support war veterans DiGiMÁK
-
29.10.2024
Companies of the Czech defence industry from the CSG group presented themselves at the Future Forces Forum 2024 in Prague
-
24.10.2024
Future Forces Forum 2024 - interviews, reports and photo documentation
-
17.10.2024
INNOVATION AWARDS COMPETITION FUTURE FORCES 2024
-
15.10.2024
FUTURE FORCES EXHIBITION & FORUM 2024 to be the largest in its history
-
14.10.2024
Czechoslovak Group is the general partner of the Future Forces Forum and will present the most modern military vehicles and electronic systems
-
14.10.2024
VRGINEERS to exhibit at Future Forces 2024
-
14.10.2024
VOP CZ will present a new hot product and the Bushmaster armoured vehicle at the Future Forces 2024